Avasime Eesti esimese teenindajate- ja kassata poe R-Kiosk GO

Avasime Eesti esimese teenindajate- ja kassata poe R-Kiosk GO

Reitan Convenience Estonia avas Tallinna Tehnikaülikooli peahoones Eesti esimese mehitamata mugavuspoe R-Kiosk Go. Tegemist on Amazon Go sarnase innovatsioonilahendusega mugavuskaubanduses, kus puuduvad nii teenindajad kui ka kassa – klient siseneb poodi, valib meelepärased tooted, mis lisatakse automaatselt virtuaalsesse ostukorvi, ning väljub poest. Poodi saab siseneda kas R-Kiosk Go äpi või pangakaardiga.

Kõik ostud registreeritakse sensortehnoloogia abil virtuaalsesse ostukorvi ning tasumine toimub automaatselt poest väljudes. Kui klient mõtleb tooteid valides ümber, saab ta kauba riiulile tagasi panna ja toode eemaldatakse ostukorvist automaatselt.

Reitan Convenience Estonia tegevjuhi Tiia Ilvese sõnul algab poe avamisega Eesti mugavuskaubanduses uus ajajärk. „Käivad ettevalmistused juba kahe järgmise mehitamata väikepoe avamiseks, sest ostlemise mugavus tähendabki pidevat avatust uuele nii pakutava tootevaliku kui ümbritseva keskkonna mõttes,“ ütleb ta.

Põhjamaades leiab mehitamata mugavuspoode mitmeid, ka Reitan Convenience ärides on neid nii Soomes, Rootsis kui ka Taanis. Helsingi Viikki ülikoolilinnakus eelmisel sügisel avatud mehitamata R-Kioski mugavuspood võeti Ilvese sõnul kiiresti kasutajate poolt omaks ning see kogemus julgustas ka Eestis tegutsema.

„R-Kiosk Go kasutab tehisintellekti ehk mitmeid sensoreid ning ülimalt kaasaegse tehnoloogiaga kaameraid. Sensortehnoloogia tajub nii kaupade kaalu erinevusi kui ka liikumist. Kaalu erinevuste eristamine riiulitel on peamine erinevus tuntud Amazon Go lahendusega,“ ütleb ettevõtte arendusjuht Ingvar Põld. Tema sõnul ei kasuta ega salvesta R-Kiosk Go tehnoloogia biomeetriat. “Lihtsustatult tähendab see, et tehnoloogia ei näe inimest inimesena, vaid objektina,” lisas Põld.

Tavapoest eristab mehitamata poodi lisaks ka see, et seal ei ole müügil teenustooteid nagu bussipiletid ega ka isikutuvastamist nõudvaid tooteid nagu tubakas, alkohol ja lotopiletid.

Kuidas R-Kiosk Go mehitamata pood töötab:

  1. sisene R-Kiosk Go äpi või pangakaardiga;
  2. märgi väravas, kas sisened üksi või mitmekesi (näiteks koos lastega);
  3. võta riiulitelt, mida soovid – kõik tooted lisatakse automaatselt virtuaalsesse ostukorvi;
  4. kui mõtled mõne toote osas ringi ja paned selle tagasi, võetakse see automaatselt ostukorvist maha;
  5. kui oled kõik meelepärased ostud valinud, jaluta lihtsalt poest välja – värav avaneb automaatselt ning ostusumma läheb maha poodi sisenemisel kasutatud pangakaardilt või äpis määratud maksevahendilt;
  6. ostukorvi saad enne väljumist kontrollida ekraanilt, mis asub väravate kõrval. Seal on võimalik ka ostukviitung oma e-posti aadressile saata.